Prezenty biznesowe

Co można podarować naszemu kontrahentowi, klientowi, pracownikowi?

trina - stojak na długopisyDzisiejszy biznes rządzi się określonymi prawami. Nie jest już miejscem dzikiej walki i konkurencji bez reguł. Wszelkie biznesowe działania otrzymały całą otoczkę savoir-vivre’u. Ważna jest klasa i kurtuazja prowadzenia interesów. Oczywiście ma to swoje głębokie podstawy ekonomiczne, działa wedle żelaznych praw rynku. Jedną z ważniejszych zasad współczesnej kultury biznesu jest obdarowywanie naszych klientów, kontrahentów i pracowników z okazji świąt okolicznościowych, osobistych, czy osiągniętego sukcesu. Czasem też bez okazji. Warto zorientować się, co wypada podarować prezesowi dużej firmy, pracownikowi czy sekretarce, żeby uniknąć biznesowego faux-pas.

Z dwóch powodów opłaca się wręczać prezenty naszym kontrahentom. Chodzi nie tylko o stworzenie dobrego wizerunku własnej firmy. Otóż prezenty biznesowe, o ile nie zawierają logo firmy, zwolnione są z opodatkowania. Dlatego też często są to prezenty ekskluzywne i kosztowne. Przede wszystkim upominki takie nie powinny mieć osobistego charakteru. Najlepsze prezenty tego typu to prezenty niezobowiązujące. Spróbujemy pójść trzema tropami.

Prezenty tzw. zawodowe

Do tej grupy zaliczyć możemy różne eleganckie akcesoria, związane z pracą zawodową. A więc może to być ciekawy stojak na długopisy renomowanego producenta, np. Trina marki Alessi lub praktyczny notatnik, np. Muro marki Blomus. Dużą popularnością jako prezenty dla kontrahentów cieszą się luksusowe wizytowniki, jak np. Gents marki Blomus. W tym przypadku raczej nie powinniśmy pozwalać sobie na ekstrawagancję. Prezent powinien byś solidny, wzbudzający zaufanie i elegancki.

notatnik muro blomus gents - luksusowy wizytownik

Prezenty związane z alkoholem

Jednym z popularniejszych prezentów biznesowych jest butelka dobrego wina, koniaku czy whisky. Dobrej jakości alkohol często kojarzy się z biznesem. Dlatego też dobrym pomysłem będą akcesoria np. do wina czy koniaku. Może to być klasyczna karafka, np. Dover marki Villeroy & Boch. Dobrze sprawdzi się też korek do szampana Cino marki Blomus czy kubełek do tego trunku Cius marki Zack – sugeruje to świętowanie korzystnego interesu.

dover - karafka korek do szampana cius - kubełek do szampana

Prezenty dekoracyjne

Trzecim tropem są ciekawe elementy wyposażenia wnętrz. Tu bardziej niż na ich praktyczność, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość i urodę. Dlatego kiepskim pomysłem będzie np. łyżka wazowa czy maselniczka, świetnym natomiast – patera na owoce (np. Fruitscape, Officina Alessi) , piękny wazon (np. Crevasse, Officina Alessi) czy porcelanowa filiżanka (np. NewWave Caffe, Villeroy & Boch). W tym przypadku prezenty zostaną zapewne bardziej docenione przez kobiety.

crevasse - wazon fruitscape - patera na owoce new wave - porcelanowa filiżanka

Wybierając prezent dla kontrahenta, powinniśmy pamiętać o jednej rzeczy. Dla dobra własnej firmy musimy zadbać, by były to podarunki wysokiej jakości. Tandetny prezent może nam tylko zaszkodzić!

Be Sociable, Share!
Pomysły na: prezenty biznesowe | Prezenty: , , , , , , , , |